Ze života školy - Akce školy 2022/2023 - sostrinec

Přejít na obsah

Ze života školy - Akce školy 2022/2023

ŠKOLA
Přednášky z VŠB
Dne 21.6.2023 proběhly na naší škole přednášky (workshopy) na téma:
  • Štíhlý nemusíš být jenom ty
  • Automatizace
  • 3D tisk
  • 3D tisk keramika
Darování krve se školou
Dne 23.6.2023 proběhlo Darování krve se školou
Súťaž zručnosti
Dne 1. a 2. 6. 2023 se konala na Střední odborné škole strojnické v Považské Bystrici soutěž zručnosti v obrábění frézováním a soustružením. Soutěže se zúčastnilo celkem 10 škol z Česka, Slovenska a Němacka. Na zhotovení dvou kusů výrobků měli časový limit 2x3 hodiny. Naší školu reprezentovali žáci Antonín Przeczek a Jakub Škuta ze třídy OB 1.
Ropice Golf Resort
Dne 13.6. 2023 jsme navštívili Ropici Golf Resort, kde jsme se byli podívat jak využívají naše plastové kameny včetně zápichu.
Oslovil nás Ing. Kubik, aby jsme vymodelovali na kroužku Solidwork jejich logo, následně jsme vymysleli zápich a po několika úpravách jsme tiskli skoro 300 kusů černé, bílé, žluté, modré a červené barvy těhto plastových kamenů. Vše pod vedením pana Ing. Kubíka.
Po skoro půlroční práci, kde nám tiskárny tiskli skoro nepřetržitě, jak v dílnáh, kde na to dohlížel Funk a Przybyla, tak na učebně pod dohledem Ondraszkové, jsme nakonec vše zdárně dokončili.
Za odměnu jsme byli pozvaní p. Kubíkem na Golfové hřiště v Ropici, kde se o nás skvěle postarali. Dostali jsme trenéra Mariána Tomanka, který se nám skvělým způsobem věnoval. Dostali jsme dvě golfové hole. Byli jsme na odpališti, kde každý vystřílel 40 balónku, zkoušeli jsme se trefit do jamek. Prošli jsme se po hřišti. Navštívili jejich vozový park sekaček.
Nejen pro kluky to byl zážitek a krásná tečka za letošním kroužkem v SolidWorksu, který byl velmi úspěšný soutěžemi a certifikací.
SolidWorks - Certifikace
Naše škola je Akreditovaným centrem pro certifikace SolidWorks - CSWA (Certified SolidWorks Associate). Certifikát má trvalou mezinárodní platnost a každý jeho držitel je zařazen do světové databáze certifikovaných uživatelů SolidWorks, což je zejména pro absolventy výhodou při vstupu na pracovní trh.
Tyto certifikace jsou světově uznávaným dokladem o znalosti produktu SolidWorks.
Dne 29. 5. 2023 naši žáci z EL2: Nguien Hoc Dung, Pilch Timotej, Cieslar Filip a EL3: Randa Jaroslav, Ferenc Martin úspěšně absolvovali tuto tříhodinovou OnLine zkoušku.
Mistrovství ČR RC autíček na vodíkovy pohon
Dne 30. 5. zúčastnili mistrovství ČR středních škol ve vytrvalostním čtyř hodinové závodu RC autíček na vodíkový pohon, který proběhl v Trojhalí v Ostravě. Konkurence je rok od roku větší a i přes technické problémy obou týmů jsme ostudu neudělali. Werk team 1 obsadil nakonec 3. místo a zároveň získali cenu za design (měli jsme prostě nejhezčí autíčka). Werk team 2 složený z nováčků v soutěži skončil na 8. místě z celkového počtu 18ti týmů.
Naši školu reprezentovali:

Werk team 1 -  Samuel Fatura, Ondřej Legierski a Alex Michna ES3, Fabián Aizner IS2, Tobias Czudek EL2. Vedoucí týmu - Bohoušek Cyhan.

Werk team 2 - Marek Raszka, Matěj Szkandera IS1, Jakub Szkandera OB1, Dominik Karfus a Víťa Borski MZ2. Vedoucí týmu - Martin Przybyla
Rámcová smlouva Polsko
Dne 23. 5. 2023 proběhla akce v rámci návštěv rámcové smlouvy a to do Zdzieszowic. Naše družstvo ve složení Sikora Daniel MZ1, Dominik Froleš PL1, Matyáš Szlauer ES1, Niemczyk Michael ES1 skončili na 4. místě.
MATURITY 2023
Třída - Logistika a ekonomika v průmyslu
Rámcová smlouva - netradiční sportovní hry
Dne 16. 5. 2023 pořádala naše škola další setkání v rámci Rámcové smlouvy českých, polských a slovenských středních škol. V rámci setkání jsme si připravili soutěž v "Netradičních sportovních hrách", kde si jednotlivé týmy zahrály discgolf a cornhole. Náš tým ve složení Dominik Ott IS2, Michael Niemczyk ES1, Michael Panek EL1, Tomáš Bielan SP3 - skončil na 1. místě.
XX. Międzynarodowy konkurs “sprawny w zawodzie technik-elektronik”
Dne 17. 5. 2023 proběhl XX. Międzynarodowy konkurs "Sprawny w zawodzie technik-elektronik". Za naší školu byli soutěžit studenti Alexandr Michna a Samuel Fatura. První část celé soutěže byl test elektro znalostí v anglickém jazyce. Druhou části soutěže bylo změřit součástky a také zapájet stavebnici, kterou dostali.
Soutěž elektrooborů
Dne 12. 5. 2023 proběhl na Střední škole techniky a služeb v Karviné sedmý ročník soutěže pro žáky učebního oboru elektrikář silnoproudých zařízení nazvaný „Roztočíme motory s patentem Tesly Nikoly“. Naši školu reprezentovali žáci třídy ES 2 Jakub Huppert a třídy ES 3  Rafael Zalisz. Soutěže se zúčastnilo celkem 8 škol. Soutěž se skládala ze dvou části, písemného testu a dále z praktické části kde měli za úkol ve dvojicích zapojit spouštění třífázového asynchronního elektromotoru přepínáním vinutí hvězda/trojúhelník přes stykače dvojtlačítkem  na výdrž. Žáci naší školy v nelehké soutěži se umístili na třetím místě.
Majáles
Dne 4. 5. 2023 proběhl již druhý ročník Majálesu - oblíbené studentské akce, kterou podpořila TRISIA a Třinecké železárny.
Nechyběl průvod škol v maskách a bohatý kulturní doprovodný program, který končil ve večerních hodinách.
Naše škola také letos ocenila nejlepší masky tříd.
1. místo: IS1/OB1 - Mistři - Den s třídním učitelem a 3 000 Kč na sportovní aktivity
2. místo:  PL2/MZ2  - Bohové z Olympu - Den s třídním učitelem a 2 000 Kč na sportovní aktivity
3. místo:  PL1/MZ1 -  Hra na oliheň - Den s třídním učitelem a 1 000 Kč na sportovní aktivity
Kvalifikační závod RC autíček
Dne 13. 5. se naši žáci zúčastnili kvalifikačních závodů RC autíček na vodíkový pohon, který proběhl v areálu Gymnázia a Střední odborné školy v Sedlčanech.
Našim týmům se povedlo postoupit přímo na mistrovství ČR, které proběhne 30. 5.  v Ostravě.
Naši školu reprezentovali:

Werk team 1 -  Samuel Fatura, Ondřej Legierski ES3, Fabián Aizner IS2, Jiří Mirga a Tobias Czudek EL2.

Werk team 2 - Marek Raszka, Matěj Szkandera IS1, Dominik Karfus a Víťa Borski MZ2.
10. ročník ŘEMESLNÝCH HER 2023
ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Celkové pořadí škol:
1. ZŠ Š. H. Sienkiewicze s polským j. vyuč., Jablunkov
2. ZŠ s polským j. vyuč., Vendryně
3. ZŠ Petra Bezruče, Třinec


obor Elektrotechnik:
1. Lukáš Carba (ZŠ Petra Bezruče, Třinec)
2. Jakub Filipec (ZŠ Kontešinec, Český Těšín)
3. David Nicielnik (ZŠ s polským j. vyuč., Nádražní 10, Třinec)

obor Hutník
1. Jan Kluz (ZŠ Petra Bezruče, Třinec)
2. Elen Cichá (Církevní ZŠ, Kaštanová 412, Třinec)
3. Filip Baselides (ZŠ Š. H. Sienkiewicze s polským j. vyuč., Jablunkov)

obor Instalatér
1. Damian Wojtas (ZŠ Š. H. Sienkiewicze s polským j. vyuč., Jablunkov)
2. Dominik Dorda (ZŠ s polským j. vyuč., Vendryně 234)
3. Patrik Byrtus (ZŠ Jablunkov, Lesní 190)

obor Logistik
1. Dominik Prachár (ZŠ Koperníkova 696, Třinec)
2. Daniel Pustowka (ZŠ Petra Bezruče, Třinec)
3. Viktor Kozelek (ZŠ Písek 184)

obor Zámečník
1. Dominik Sojka (ZŠ Písek 184)
2. Jan Klus (ZŠ Bystřice 848)
3. Adéla Baselidesová (ZŠ Jablunkov, Lesní 190)

obor Kuchař-číšník
1. Lukáš Skupien (ZŠ Kontešinec, Masarykovy sady, Český Těšín)
2. Natálie Bílená (ZŠ Pod Zvonek, Český Těšín)
3. Barbora Kanioková (ZŠ St. Hadyny s polským j. vyuč., Bystřice 366)

10. ročník ŘEMESLNÝCH HER 2023
MATEŘSKÉ ŠKOLY
1. místo - MŠ Konská 419 (Podlesí)

2. místo - MŠ Habrová 249 (česká)

3. místo - MŠ Míru 247 (Kanada)
Ukliďme Česko 2023
Studenti naší školy oslavili Den Země tím, že se zapojili do projektu Ukliďme Česko 2023 a provedli
úklid v okolí školy, aby přispěli k zachování čistoty a udržitelnosti naší planety. Studenti se chopili
rukavic a košů na odpadky a vydali se na lov všeho, co do přírody nepatří.
Děkujeme všem studentům, kteří se zapojili a pomohli nám udělat naší planetu o trošku lepším
místem pro život.
Abychom podpořili další úklid, vyhlašujeme soutěž o nejbizarnější nález odpadu v přírodě. Každý se
může zapojit a přihlásit svůj nález.
Exkurze letiště Leoše Janáčka
Dne 24. 4. 2023 byla třída PL2 a PL3 na exkurzi letiště Leoše Janáčka v Ostravě. Exkurze zahrnovala návštěvu odbavovací haly, odbavení cestujících, bezpečnostní kontrolu, prohlídku zavazadlových prostor na letišti, odborný výklad vedoucího oddělení letiště Mgr. Pavla Myšky a tiskové mluvčí Bc. Zuzany Němcové.
Master of Logistics 2023
Měsíc duben je měsícem logistiky, a proto jsme pro naše studenty oboru Logistika a ekonomika v průmyslu již podruhé vytvořili soutěžní workshop v různých logistických disciplínách. Pro velkou úspěšnost jsme zanechali z loňského roku disciplínu manipulaci s nákladem, riskuj, lean production a pro změnu jsme zařadili nové disciplíny a to strategii tahu, strategii tlaku, uchycení nákladu - kurtování.
Žáci si v jednotlivých disciplínách opět mohli vyzkoušet své teoretické znalosti, manuální zručnost, ale také spojení teorie s praxí.
Mistry logistiky se stali soutěživí žáci třídy PL3, na druhém místě se umístili naši maturanti ze třídy PL4, třetí místo obsadili žáci třídy PL2 a bramborová medaile zůstala pro třídu PL1.
Zlatá vařečka 2023
Dne 27. 4. 2023 se dva naši žáci zúčastnili 20. ročníku kuchařské soutěže „Zlatá vařečka“ -  na Střední odborné škole ve Městě Albrechtice. Za naší školu soutěžili žáci Mariana Poloczková (1. ročník) a Ondřej Lamacz (3. ročník). Jejich úkolem bylo připravit pokrm – Studený předkrm s použitím sýru,  v časovém limitu 30 minut.
SolidWorks - Modelování ve 3D - Hranice na Moravě
Dne 13. 4. 2023 se šest studentů zúčastnilo celorepublikové soutěže SolidWorks - Modelování ve 3D na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě.
Do soutěže bylo přihlášeno 12 škol, celkem 46 soutěžících.
Za naši školu mohli soutěžit jen 4 studenti, kteří byli bodově ohodnocení a dva si to vyzkoušeli nanečisto.
Měli za úkol vymodelovat 4 modely a 1 výkres, každý úkol museli splnit do časového limitu 20 minut.
Úkoly byly velice náročné a hlavní roli tam hrál čas a správnost technického kreslení.
Obhajoby Maturitních a Závěrečných prací
Dne 31. 3. 2023 a 4. 4. 2023 se konaly obhajoby závěrečných prací tříd třetích ročníků a obhajoby maturitních prací tříd čtvrtých ročníků.
Kysucká H12
Dne 1. 04. 2023 se Werk team zúčastnil mezinárodního 12hodinového závodu "Kysucká H12", který pořádal tým Kysuckí strojníci ze Střední odborné školy strojnické Kysucké Nové Město.
Závody se konaly v prostorách střední školy, kde bylo vše perfektně připraveno. WERK TÝM ve složení Samuel Fatura, Ondřej Legierski, Alexandr Michna, Fabián Aizner, Tobias Czudek, Michal Chovanec pod vedením Bohuslava Cyhana.
Náš Team se skládal z úplných nováčků a rok zkušených kluků, pro které to byly třetí závody v řadě. Myslím, že závod se povedl přesně tak, jak měl a naši kluci si vybojovali krásné čtvrté místo z osmi. Během 12hodinového závodu ujeli 2217 kol, což představuje  asi  190km, od třetí pozice je dělilo pouze 11kol, na druhé místo 60kol a první bylo hodně daleko.
Celý závod se kluci snažili a dodržovali všechna pravidla závodu, díky svému počínaní si vybojovali cenu fair play a přivezli si tak další pohár do naší sbírky.
Okresní kolo v nohejbale
Dne 31. 3. 2023 jsme se zúčastnili okresního kola ve FM v nohejbale. V konkurenci sedmi škol jsme obsadili 3. místo. Hrálo se systémem každý s každým a i když náš tým nezaznamenal ani jednu prohru, tak nás dvě remízy stály lepší umístění.
Naši školu reprezentovali: Matěj a Martin Klocek, Tobiáš Nieslaník, Vojta Kaniok - PL3 a Daniel Sikora - MZ1.
Školní soutěž v programu SolidWorks
Dne 29.3.2023 proběhla školní soutěž v modelování v programu SolidWorks. Zúčastnili se jí žáci z kroužku - 3D modelování v SolidWorks, 3D tiskárna. Žáci během tří vyučovacích hodin dostali 3 výkresy na modelování, z jednoho modelu museli narýsovat výkres a nakonec sestavit sestavu pomocí určitých vazeb.
Na prvních místech se umístili:
1. Randa Jaroslav
2. Pilch Timotej
3. Kovalčík Jiří
4. Ferenc Martin
Tito první čtyři pojedou naši školu reprezentovat do Hranic na Moravě dne 13.4.2023 na celorepublikovou soutěž „Modelování ve 3D SOLIDWORKS“. Držíme jim palce.
Prezentiáda odborných prací v anglickém jazyce
Dne 28. 3. 2023 proběhla na naší škole prezentace odborných maturitních prací oborů EL a PL. Nabídka prezentací  v anglickém jazyce byla poměrně široká. Zahrnovala  např. výrobu sejfu, powerbanky, řízení provozu na křižovatce, prezentace popisující migraci, zelenou logistiku, přijetí eura, moderní trendy v dopravě.
Vítěz v oboru EL 4 - David Malyjurek.
Vítěz v oboru PL 4 - Viktor Buryjan.

Okresní kolo florbal
Dne 24. 3. 2023 jsme absolvovali okresní kolo florbalu ve Frýdku Místku. Turnaj jsme si velmi užili a kluci vybojovali 3. místo.
Exkurze Nošovice
Dne 16. 3. 2023 jsme byli se žáky z PL2, PL3 a PL4 na exkurzi v celosvětově známém pivovaru Radegast v Nošovicích. Prohlídka začíná v Návštěvnickém centru – Radegastově svatyni, kde se seznámíte s historií pivovaru, varním procesem a vším, co značka Radegast nabízí.
Škola Mateří Doušky
Spolupráce s našimi žáky. V březnu vyráběly žákyně KC1 a děti mateřské školy Mateří Doušky dřevěná letadla.
Jak učit zahraniční obchod?
Dne 14. 3. 2023 u nás předvedla Ing. Bc. Lenka Sabelová, jakým způsobem učit zahraniční obchod, obchodní doložky INCOTERMS. Jako učící se vzorek, na kterém předvedla své lektroské zkušenosti, byli žáci třídy PL3.
Soutěž v Bowlingu ve FM:
Dne 9. 3. 2023 proběhla mezinárodní soutěž v bowlingu. Soutěž byla složena z pěti týmů, přičemž se každý tým skládal z členů - 1 dívka, 3 chlapci a učitel. Hrálo se na 4 dráhy.
Nejlepší hráč - Filip Zmijka
Naše škola získala krásné druhé místo!
SHAKESPEARE A  CESTA  ZA KULTUROU  TŘINCE:
V Cafe čítárně Maroszek se žáci s IS3 ponořili do výtvarného umění,  s anglickými  pracovními listy prošli výstavu obrazů malířky Svrčinové, odpovídali na dotazy a zkoumali témata moderního umění –Streetwork a přírodní téma.
 
V Kulturním domě Trisia, a.s. byli přivítáni  vedoucí úseku vzdělávání paní Joannou Martynkovou. Seznámili se s možnostmi studia cizích jazyků i jiných školení v prostorách celého kulturního domu Trisia, a.s.  včetně divadelní části, kde si rovněž měli možnost zahrát na klavír.
 
V Kině Kosmos našli v nabídce anglické a americké filmy a odpověděli na dotazy v angličtině. Kulturní anglické dopoledne ukončili za příjemného slunečného počasí 1. března 2023.
Soutěž v komunikačních dovednostech:
Dne 7. 3. proběhla v naší škole soutěž v komunikačních dovednostech, které se zúčastnilo deset žáků tříletých oborů.
Mohli hovořit o následujících tématech:
Můj sportovní idol, Rád(a) bych navštívil(a) zemi..., Bez čeho nedokážu žít, Můj sen.
1. místo získala Diana Gajdošová (KC1),
2. místo Karin Kotteková (KC3),
3. místo obsadil Vojtěch Burger (KC1)
4. místě byl oceněn Patrik Honus (IS1).
Programování pomocí kódu "C":
Dne 3. 3. 2023 si třída EL2 si vyzkoušela programování pomocí kódu "C".
Lektor Bc. Dalibor Přibyla ukázal možnosti psaní jednoduchých kódů.
Cílem čtyř vyučovacích hodin bylo seznámit se s virtuálním prostředím Visual studia a vytvořit jednoduchou kalkulačku.
Kovo Junior:
Ve čtvrtek 2. 3. 2023 se naše škola zúčastnila krajského kola KOVO Junior 2023 v soustružení, které proběhlo
na Vítkovické střední průmyslové škole v Ostravě.
Naši školu reprezentoval Antonín Przeczek ze třídy OB1.
Jelikož soutěž byla určena pro 2. - 3. ročníky, tak jsme měli nelehkou pozici.
Soutěž se skládala z praktické a teoretické části.
NAPSALI O NÁS:
Střední odborná škola Třineckých železáren
Lánská 132
739 61 Třinec – Kanada
IČ: 27856216
Návrat na obsah